הנחת יסוד

 מופע שהוא ניסוי וניסוי שהוא מופע 

באוגוסט האחרון קיימנו באולם הספורט של ימקא את הנחת יסוד – מופע שהוא ניסוי וניסוי שהוא מופע. הפרויקט החלוצי והניסיוני, שנוצר בזכות שיתוף פעולה בין המרכז הבינתחומי הרצליה ופסטיבל מקודשת על ידי החוקרים/יוצרים עינת עמיר ויוסי חסון, הפגיש לראשונה את עולם האמנות ועולם המחקר לאירוע משותף שהיה גם פרפורמנס אמנותי וגם ניסוי פסיכולוגי תקף.


בחודשים האחרונים עיבדנו את הנתונים שהתקבלו בניסוי, ניתחנו את השאלונים שמילאתם וניסחנו את תוצאות המחקר וחשבנו שיהיה נפלא לחלוק אותם אתכם.


בהנחת יסוד ביקשנו לבחון מדוע לעיתים אנשים לא מפגינים אמפתיה כלפי אחרים, במיוחד אם הם שונים מהם, גם כאשר האמפתיה הזו נראית ממש נחוצה. ניסינו גם לבדוק האם יש דרכים לשנות זאת ולהגביר את האמפתיה.
 

ההשערה המרכזית שלנו הייתה שאנשים לא "נדיבים" עם גילויי האמפתיה שלהם בגלל האמונה שאמפתיה היא משאב מוגבל ושלכן צריך להשתמש בה במשורה. רצינו לבדוק מה יקרה אם נגיד לחלק מהאנשים שכמות האמפתיה שהם יכולים לפזר בעולם היא בלתי מוגבלת.
כדי לבחון את ההשערות שלנו יצרנו מהלך אמנותי ומחקרי שכלל את השלבים ארבעה שלבים:

הקבוצה האדומה

הקבוצה הורודה

הקבוצה הסגולה

הקבוצה הירוקה

שלב I - פתיחה

הקהל שובץ לארבע קבוצות באופן אקראי והוכנס לסוכות קבלת הפנים. כל הקבוצות קיבלו מידע על אמפתיה, והקבוצה האדומה, שעמדה בלב הניסוי חולקה לשניים: לחצי אחד הוסבר שאמפתיה היא משאב בלתי מוגבל ולחצי השני לא נאמר דבר.

3 cups

Flour

שלב II - התרחשות אמפתית
אנשי הקבוצה האדומה הוכנסו לתוך תאי הניסוי, כשיתר הקבוצות צפו בהן מבחוץ. אל תוך התא נכנסו מחוללי אמפתיה, חלקם ערבים וחלקם יהודים, וסיפרו לכל אחד מאנשי הקבוצה האדומה סיפורים עצובים שאמורים לעורר בהם אמפתיה.

3 cups

Flour

שלב III - מדידה
כדי לבדוק את מידת האמפתיה בזמן אמת ממספר זוויות שונות ביקשנו מחברי כל הקבוצות (אלה בתאים ואלה שצפו מבחוץ) וכן מחוללי האמפתיה למלא שאלונים על פי הנחיות שניתנו מראש.

3 cups

Flour

שלב IV - סיכום
אחרי השלב הניסויי סקרנו בפני כל המשתתפים בעזרת פרפורמנס ועבודת וידיאו את המגמה הבולטת בתחום אמפתיה בין קבוצות שמראה שאנשים מרגישים יותר אמפתיה כלפי הקבוצה שלהם ופחות כלפי קבוצות אחרות.
ועכשיו לתוצאות
בניסוי הנוכחי גילינו שהאמונה שאמפתיה היא משאב מוגבל או בלתי מוגבל משפיעה על מידת האמפתיה שאנשים מרגישים כלפי חברי קבוצה אחרת (=קבוצת החוץ). בנוסף, גילינו שחווית אמפתיה כלפי חברי קבוצת החוץ אינה באה על חשבון האמפתיה כלפי חברי קבוצת הפנים. ממצאים אלה מתבססים גם על הדיווח העצמי של האדם, גם על הדיווח של מחוללי האמפתיה שהרגישו את האמפתיה שמופגנת כלפיהם, וגם על בסיס הקידוד ההתנהגותי שנעשה על ידי הקהל במרפסת.
ממצאים אלה הינם בעלי משמעות רבה לחקר האמפתיה בהקשר של יחסים בין קבוצות בחברה, כמו גם לחיי היומיום של כל אחד ואחת מאיתנו. מקווים שתאמצו אמונה זו לליבכם.
מניתוח המחקר שהתבצע בהנחת יסוד גילינו שהשערת המחקר שלנו אכן נכונה ושאם אדם לומד שאמפתיה היא משאב בלתי מוגבל הוא יגלה יותר אמפתיה גם כלפי אנשים שונים ממנו שמשתייכים לקבוצת החוץ.
בנוסף, גילינו גם שגילוי אמפתיה כלפי אדם מקבוצת החוץ אינה באה על חשבון אמפתיה כלפי הקבוצה שלי.
 
הממצאים שגילינו חשובים לחקר האמפתיה וללימודי יחסים בין קבוצות, אבל אנחנו מרגישים ומאמינים שהם חשובים במיוחד לחיי היומיום של כל אחד ואחת מאיתנו. האמפתיה, במיוחד לשונה ולאחר מאיתנו, כל כך חשובה דווקא עכשיו, כשהקיטוב מתחזק, והתובנה שאפשר לפזר אותה ללא גבול היא אחת מהחשובות ביותר.
 
מקווים שתפיצו – גם את המסקנות של הניסוי האמנותי המהפנט שעברנו וגם אמפתיה. זה חשוב!
מתוך הסרט שהוקרן במופע >>

- - - 

הנחת יסוד:

עינת עמיר - יוצרת ומנהלת אמנותית, במאית​. ​חוקרת​ במעבדה לחקר רגשות בקונפליקט, המרכז הבינתחומי הרצליה

יוסי חסון - פסיכולוג חברתי. חוקר ​במעבדה לחקר רגשות בקונפליקט, המרכז הבינתחומי הרצליה​, יוצר שותף

פרופ' עירן הלפרין - מנחה אקדמי, דיקאן בית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה וראש המעבדה לחקר רגשות בקונפליקט, המרכז הבינתחומי הרצליה

 

מדעניות - בר אלטרס, סחר דמוני, טובית סמאי

מדריכות - עדי ניצן, ענת פדרשניידר, בהט קלצ׳י, חנה ואזנה גרינולד

פרפורמרים - בר אליקים, רותם גולדנברג, מונא חוא, למיס עמאר, עומר פרלמן שטריקס, גאסן אשכר, חנן אסרף, מוראד חסן.

 

מנווטי קהל - הודי בן ארי, יעל סדי, ניר איש שלום, איב קריסטל, נורית דרימר, מיקה קופפר, הלל מליניאק, יעל שני, אביב כליף, קמר בדרן, שחר גדש, מעיין מיכל חמו, אינס מולדבסקי, ארז משה עמית, טל סיבוני, אביבית חננאל.

 

 

מפיק: עומר אלשייך

הפקה ראשונית: יעל כהן

מעצב חלל: שי עיד אלוני

מעצב תאורה: יאיר ורדי

מעצבת תלבושות: הילה שפירא

כוריאוגרפיה מדעניות: בר אלטרס

ניהול תקשורת: אריאל אדירם

עוזרת מחקר: דנית סובול

 

 

מנהל אומנותי מקודשת: איתי מאוטנר // מנהלת כללית מקודשת: נעמי פורטיס

ראשי המעבדה לחקר רגשות בקונפליקט במרכז הבינתחומי הרצליה: פרופ' עירן הלפרין, פרופ׳ תמר שגיא וד"ר מיכל רייפן-תגר

- - -